Fragt fra 29,-
ekskl. moms
Kundeservice
Telefon/chat
7-16 (7-15)
Hurtig levering
1-2 dage på
lagervarer
e-mærket
Din tryghed
Tilbage

WEDA D80H, Dykpumpe, 4"

WEDA D80H, Dykpumpe, 4"
  • WEDA D80H, Dykpumpe, 4"
  • Løftehøjde: 65 m
  • Kapacitet: 2.500 l/min
  • Design: (Ø 530mm)
Varenr. FS10015006_18
Atlas Copco
Send en forespørgsel og bliv kontaktet inden for 24 timer
Send forespørgsel

EP Avisen | Find det Pumpe & Kloakudstyr du mangler!

Se derudover også vores brede udvalg af kvalitetsprodukter til skarpe priser, nyheder og unikke tilbud.
Læs mere
  • Beskrivelse
  • Specifikationer

Atlas Copco WEDA D80H, Dykpumpe, 4" 
WEDA D80H dykpumpe fra Atlas Copco bliver valgt pga. dens høje løftehøjde (65 m) og dens 2.500 l/min kapacitet. Dykpumpen er en del af Atlas Copco's WEDA D-serien, hvor de typiske applikationer for dykpumperne består af: General kontruktionsarbejde og diverse udgravningsopgaver. WEDA D-serie-afløbspumperne håndterer enten rent eller snavset vand, selv med små faste stoffer med den bedste ydelse og effektivitet. Modellen D80H er anbefalet til opgaver inden for minedrift og store byggepladser, eftersom pumpen virkelig er alsidig på grund af dens forskellige versioner af ”impellers”. Dykpumpen fra WEDA er udstytret med indbygget motorbeskyttelse og starter. Dertil sikre de justerbare, slidstærke gummidiffusorer og hårdføre kompressorhjul af højkrom, holdbarhed i barske omgivelser. WEDA D80H,

Nem vedligeholdelse og service
Vedligeholdelsen af dykpumper fra Atlas Copco er nemme pga. alle rustfrie bolte og møtrikker er af samme størelse. Dette betyder, at du kun behøver et værktøj til at genneføre et komplet service på pumpen. Tætninger, pumpehjul og andre dele kan nemt skiftes, og på større pumper findes komplette enheder, der gør det let og enkelt at skifte pumpehus direkte på byggepladsen.

Fremstillet til at holde
WEDA dykpumperne er udviklet med henblik på mobilitet, ydelse og kvalitet.  fremstillet i de bedste kvalitetsmaterialer, har en lav vægt og små dimentioner, hvilket gør dykpumperne lette at tansportere, installere og anvende. Dertil har pumperne en høj ydelse, hvilket gør den til den fortrukne pumpe i omgivelser med begrænset plads. WEDA pumper er fremstillet til at holde. Fælles for pumperne er dertil, at de alle har stor ydelse og lavt strømforbrug. Et unikt tætningssystem og et enkelt design, gør WEDA til nogle af de mest kost-effektive pumper på markedet. WEDA byder på de mest slidstærke og holdbare dykpumper på markedet, hvilket har sikret WEDA’s store markedsandel i dag, hvor robust og holdbarhed er afgørende faktorer.

Egenskaber:

  • Stor ydelse
  • Lavt strømforbrug
  • Unikt tætningssystem
  • Enkelt design
  • 4" rørgevind eller slangestuds
  • Kapacitet:  41,5 l/sek
  • Maks. løftehøjde: 65 meter

For flere produktinformationer, se venligst fanebladene Specifikationer og Brochure.

Specifikation Værdi
Type El - pumper
Start El-start
Kapacitet, liter pr. sekund 45,5 l/s
Kapacitet, liter pr. minut 2500 l/min
Kapacitet, kubik pr. time 150 m³/t
Max løftehøjde 65 m
Kapslingsklasse IP68
Antal faser 3 stk
Afg. dim. 4 "
Afg. dim. RG eller slangestuds
Spænding 400 V
Spænding 400 V
Frekvens 50 Hz
Rotationshastighed 2900 r.p.m
Bredde 665 mm
Diameter (Ø) 530 mm
Omkreds 530 mm
Højde 980 mm
Vægt 180 kg