HTC Superfloor™ er et komplet koncept til polering af beton. Poleringsmetoden forfiner overfladen ved at fjerne betonhuden og blotte den underliggende, stærkere beton. Den eksisterende beton er slebet og poleret i henhold til en pålidelig og grundigt testet metode med HTCs effektive betonpoleringsudstyr og diamantværktøj.
Resultatet ved polering af beton er et gulv med en helt ensartet overflade af høj kvalitet, både funktionelt og æstetisk. For at opnå alle tekniske fordele, der kræves for at kalde overfladen en HTC Superfloor ™, skal slibning og betonpolering udføres i henhold til den foreskrevne metode.
Flere faktorer vil dog påvirke det endelige udseende, når du polerer beton:
- Stenkvaliteten og farven - I Sverige består ballastmaterialet hovedsageligt af granit i forskellige fraktionstørrelser
- Cementens farve (cementen kan pigmenteres)
- Den konkrete kvalitet
- Slibedybde: Med forskellige kornstørrelser og bindingsmatrix i diamantsegmenterne kan du let kontrollere, hvor dybt du sliber betonfladen. Slibedybden vil påvirke hvor meget af de sten, der blottes, og således også det æstetiske udseende af den polerede overflade.
De tekniske fordele ved polering af beton i en HTC Superfloor™ er blevet verificeret i flere tests hos svenske nationale test- og forskningsinstitut, SP (SP 99B4, 4806) (SS 13 72 41) (prEN 13892-3, Böhme) (EN 14617 -3).
HTC SuperFloor™ | Hvad er det? | 4 versioner | Fordelene | Metoden | HTC Segmenter